Czy warto inwestować w srebro?

Srebro, które jest tańszym kruszcem niż złoto, może również stanowić środek do lokowania swoich oszczędności. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście warto inwestować w ten kruszec i jeśli już, to jaką formę inwestowania wybrać.

Jakie są zalety inwestowania w srebro?

Jak każda inwestycja, także ta w srebro może nam przynieść określone korzyści. Wśród największych zalet inwestowania w srebro należy wymienić:
● bezpieczeństwo inwestycji,
● dość wysoka stopa zwrotu, dzięki czemu inwestycja w srebro może okazać się korzystniejsza niż w złoto,
● niska cena – srebro jest tańszym kruszcem, dlatego tego typu inwestycje są bardziej dostępne dla przeciętnego Polaka,
● srebro jest łatwo dostępne i można je łatwo odsprzedać,
● ceny srebra idą szybciej do góry w porównaniu do złota.

Czym są i jak działają inwestycje długoterminowe?
Czy inwestowanie w srebro ma jakieś wady?

Niestety nie ma inwestycji idealnych. Także te w srebro mają swoje wady, wśród których należy wymienić:
● opodatkowanie zakupów srebra – kruszec ten wykorzystywany jest w przemyśle fotograficznym, produkcji luster, elektronice czy medycynie, w związku z czym handel nim jest opodatkowanym,
● dużo nerwów – wahania cen srebra są dużo wyższe i częstsze niż w przypadku złota, dlatego mogą być źródłem negatywnych emocji, nie powinny one jednak zniechęcać do lokowania swoich pieniędzy w ten metal szlachetny.

W co inwestować?

Z uwagi na opodatkowanie dobrym wyborem na lokowanie swoich oszczędności w srebrze będą monety. Dobrym wyborem będą monety bulionowe takie jak Wiedeńscy Filharmonicy, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, gdyż są one najtańsze względem innych, są szeroko dostępne i najbardziej płynne. Inwestowanie w monety nie wymaga również specjalistycznej wiedzy, o ile korzystamy z pomocy zaufanego i pewnego dostawcy.

Jeśli chodzi o produkty kolekcjonerskie, mają one wyższe ceny i mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu z inwestycji. Dzieje się tak, ponieważ mają one ograniczone nakłady i jest na nie popyt kolekcjonerów. Jednak w przypadku inwestycji w przedmioty kolekcjonerskie konieczny jest większy poziom wiedzy zarówno na temat rynku jak i branży.

Inwestycje w srebro mają więcej zalet niż wad. Ze względu na niskie ceny na jego zakup mogą się zdecydować osoby, które dysponują mniejszym kapitałem. Należy jednak pamiętać również o tym, że jeśli nie znamy się na przedmiotach kolekcjonerskich, lepszym wyborem będą monety bulionowe, ponieważ może wiążą się one z niższą stopą zwrotu z inwestycji, jednak nie wymagają specjalistycznej wiedzy i wiąże się z tego typu inwestycją mniejsze ryzyko straty kapitału.

Dodaj komentarz