Dlaczego seniorzy są celem oszustów finansowych?

Większość ofiar, które stają się celem oszustw, zalicza się do naiwnych segmentów populacji. Niestety, osoby starsze są najczęstszym celem oszustw. Oszuści wybierają osoby starsze, ponieważ mogą one być samotne, skłonne do słuchania i bardziej ufne niż osoby młodsze. Wiele schematów oszustw wobec osób starszych jest dokonywanych przez telefon, od drzwi do drzwi lub poprzez ogłoszenia. Osoby starsze są głównym celem oszustw związanych z kartami kredytowymi, loteriami lub konkursami, organizacjami charytatywnymi, produktami zdrowotnymi, czasopismami, remontami domów, wyłudzaniem kapitału, inwestycjami, przelewami bankowymi oraz ubezpieczeniami.

Jakich taktyk używają oszuści, aby wykorzystać osoby starsze?

Oszuści stosują różne taktyki, aby skłonić osoby starsze do padnięcia ofiarą ich schematów. W niektórych przypadkach mogą być przyjaźni, sympatyczni i chętni do pomocy, a w innych stosować taktykę strachu. Stosowana taktyka zależy na ogół od rodzaju sytuacji, w jakiej znajduje się oszust w stosunku do osoby starszej. Na przykład, oszust może skupić się na sprawach związanych z domem. Oszust poleca „przyjaciela”, który może wykonać niezbędne naprawy w domu za rozsądną cenę. Znajomy ten może zażądać od danej osoby podpisania dokumentu poświadczającego, że naprawa została zakończona. W niektórych przypadkach starsza ofiara dowiaduje się później, że przekazała tytuł własności swojego domu osobie, która dokonała naprawy. W innych przypadkach, nie tylko osoba jest obciążana zbyt wysoką opłatą za pracę, ale praca nie jest wykonywana prawidłowo. Oszuści wykazują się coraz większą kreatywnością, znany jest przypadek z Radomia, w którym sprawca okłamał starszą osobę, że syn spowodował wypadek i niezbędna jest wpłata kaucji. Więcej przeczytasz w tym artykule.

Jakie są najczęstsze oszustwa, których ofiarami padają seniorzy?

Telefony – Oszustwa telefoniczne są najczęstszymi oszustwami stosowanymi wobec osób starszych. Oszuści mogą nakłonić seniorów do przekazania lub wysłania im pieniędzy, podając się za członka rodziny, który ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy. Mogą również wyłudzać pieniądze od osób starszych, podając się za fałszywą organizację charytatywną, zwłaszcza po klęsce żywiołowej.

Internet – Ponieważ osoby starsze zazwyczaj nie są tak obeznane z obsługą poczty elektronicznej i surfowaniem po Internecie, są łatwym celem dla oszustów. Ofiary zostały oszukane i zmuszone do pobrania fałszywego oprogramowania antywirusowego, które umożliwia oszustom dostęp do danych osobowych znajdujących się na ich komputerach. Seniorzy mogą również odpowiadać na e-maile phishingowe wysyłane przez oszustów z prośbą o aktualizację informacji o banku lub karcie kredytowej na fałszywej stronie internetowej.

Inwestycje – Wielu seniorów planuje przejście na emeryturę lub zarządza swoimi oszczędnościami po zakończeniu pracy, co czyni ich bardziej podatnymi na stanie się ofiarami schematów inwestycyjnych. Oszuści mogą wykorzystywać ofiary, podając się za doradców finansowych w celu uzyskania dostępu do ich funduszy emerytalnych i oszczędności. Gdy już uzyskają dostęp do funduszy, zabierają pieniądze i uciekają.