Inwestować czy oszczędzać? Co wybrać i jakie są różnice?

Wiele osób liczy na to, że oszczędzanie przyniesie im kolosalne wyniki. Wszystko zależy jednak od nastawienia, a dodatkowo oszczędzać też należałoby umieć. Inwestowanie wymaga nieco więcej wprawy – zdają się wspominać ci, którzy jeszcze nie zaczęli. No właśnie – jak zatem przekonać się, co jest skuteczniejsze i jak zyskać więcej?

Czym jest inwestowanie?

Zacznijmy od małej definicji. Inwestowaniem nazywamy taki rodzaj lokowania własnego kapitału, który jest przeznaczony do pomnożenia, ale przy założeniu jego straty. Oznacza to, że włożenie danych pieniędzy jest zwykle całkowite, trwałe i ma określony okres, w czasie którego pieniądze nie są zdolne do ruszenia. Ale nie tylko. Mamy bowiem także obligacje, które wiążą się z nikłym ryzykiem oraz wykorzystywanie kursu eur do chf, by zyskać, co także jest inwestycją, ale bardzo krótkotrwałą.

Inwestycje długoterminowe czy na krótki termin – jakie są w nich różnice?

Rodzaje inwestycji

Wśród inwestycji możemy znaleźć przede wszystkim podział na inwestycje krótkoterminowe oraz długoterminowe. Krótkoterminowe to te, których rozwiązanie następuje w mniej niż 12 miesięcy. Z kolei długoterminowe trwają ponad 12 miesięcy, a maksymalnego ograniczenia nie mają.
Drugi podział mówi o rodzaju inwestycji. Mogą to być inwestycje pewne, z małym ryzykiem, jak wspomniane już obligacje, ale także inwestycje w fundusze oraz gra na giełdzie. W każdym przypadku należy jednak liczyć się z tym, że minimalna szansa na stratę pieniędzy zawsze się pojawi.

Jak oszczędzać?

Oszczędzanie tymczasem to nie tylko proces odkładania pieniędzy do skarpety, ale także wykorzystanie możliwości, jakie dają instytucje finansowe. Chodzi między innymi o konta oszczędnościowe z drobnym oprocentowaniem, na poziomie inflacji, czy lokaty, które mogą przyjmować najróżniejsze formy. Generalnie pieniądze w oszczędzaniu mają za zadanie rosnąć poprzez leżenie, dlatego średnie zyski są nikłe przy zyskach z inwestowania. Ale związane jest to przede wszystkim z ryzykiem. Jeśli gramy kursem eur do chf, możemy stracić, jednak lokata na kilka miesięcy przyniesie nam tylko zysk.