Jak inwestować? Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

Inwestycje to ważny temat dla każdego człowieka, który zaczyna zarabiać i oszczędzać. Aby nasze pieniądze nie leżały w przysłowiowej skarpecie i nie traciły na wartości przez inflację, musimy je inwestować. Jak zadbać o nasze inwestycje i zapewnić sobie spokojną przyszłość?

Eksperci twierdzą, że warto inwestować w nieruchomości. Mieszkanie w centrum miasta może się okazać prawdziwą żyłą złota. Ceny wynajmu tylko rosną i raczej szybko się to nie zmieni. Jednak aby inwestować w nieruchomości potrzebna jest naprawdę konkretna suma, dlatego nie jest to sposób na inwestycje dla początkujących.

Kolejnym sposobem jest inwestycja w złoto i waluty. Podczas zawirowań zawsze najbezpieczniej inwestować właśnie w taki sposób. Dużym minusem jest jednak fakt, że na inwestując w ten sposób raczej nie dorobimy się fortuny. Na zyski trzeba będzie czekać bardzo długo.

Dość nowym sposobem na inwestowanie są kryptowaluty. Chociaż wiele osób nazywa je „bańką” i nie wierzy, aby mógł być to poważny biznes, to jednak szczególnie dla ludzi młodych jest to kuszący sposób, aby zainwestować swoje oszczędności. Jednak warto pamiętać o tym, że nawet jeśli z pozoru łatwo jest tam nawet podwoić nasze pieniądze, jednak jeszcze łatwiej jest stracić wszystko.

Trochę mniej ryzykowna jest natomiast giełda. Kupienie stabilnych akcji to najlepszy sposób, aby uchronić nasze pieniądze przed pożerającą je inflacją. Z drugiej strony, aby dobrze zarobić na giełdzie, trzeba mieć sporo wiedzy ekonomicznej, która nie jest wcale taka prosta w przyswojeniu.

Inwestycje długoterminowe czy na krótki termin – jakie są w nich różnice?

Najmniej opłacalnym, lecz najbardziej stabilnym sposobem na inwestowanie są lokaty. Oczywiście, lepiej jest założyć lokatę, niż trzymać zaoszczędzone pieniądze w szufladzie. Ale i tak trzeba się liczyć z tym, że oprocentowanie lokaty najczęściej jest niższe niż inflacja.

Ostatnim sposobem na inwestycje są inwestycje w siebie. Nauka programowania, języka czy kurs excela może nam dać więcej zysku niż niejedna lokata, akcje na giełdzie czy złoto.