Dzięki tym wskazówkom możesz uformować poduszkę finansową, nawet jeśli wcześniej nie udało Ci się zaoszczędzić na ortopedyczną.
Zamień oszczędzanie w grę
Ustaw kalendarz z codziennymi zadaniami oszczędzającymi pieniądze. Na przykład zrób sobie „20 zł Day Challenge”, albo spróbuj zrezygnować z tradycyjnej dostawy pizzy w kolejny weekend, a zaoszczędzone pieniądze przelej na osobne konto oszczędnościowe. W ten sposób finansowa męka zyska widoczny i całkiem namacalny happy end.
Oszczędzaj i zadawaj sobie pytania
Niesiesz nowy strój do przymierzalni — zastanów się, czy w ogóle warto go kupić. Czy masz już coś podobnego w swojej szafie? A z czym go połączysz i czy planujesz często go nosić? Chcesz zagłuszyć zły nastrój impulsywnych zakupów online — uzgodnij ze sobą, że odłożysz zamówienie na kilka dni. Do tego czasu prawdopodobnie zmienisz zdanie na temat wydawania pieniędzy na drobiazgi, które uważałeś za niezbędne. I zawsze zadawaj sobie pytanie, czy naprawdę musisz iść do sklepu, zanim jeszcze wejdziesz.
Nie pozbawiaj się przyjemności przez oszczędzanie
Oszczędzaj na kawie i taksówkach — ta rada już dawno trafiła do poradników o oszczędzaniu. Jednak codzienne tortury związane z komunikacją miejską i brakiem ulubionego napoju prawdopodobnie doprowadzą do stresu, a sam stres do niepotrzebnych zakupów. Jest jednak wyjście — wymyśl 7-10 opcji regularnych, ale opcjonalnych wydatków i uciekaj się do każdej z nich nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie. W ten sposób można zaoszczędzić trochę na raz, bez konieczności odmawiania sobie tu i teraz.
Schowaj skarbonkę dla oszczędzania
Powiedzmy, że potrzebujesz 3000 zł na nowy laptop. Zaoszczędziłeś już 1500 tysięcy. Każde spojrzenie na tę kwotę jest wyzwalaczem: chcesz nagrodzić się za cierpliwość i kupić przynajmniej fajną myszkę. Aby uniknąć pokusy, trzymaj zgromadzoną sumę poza zasięgiem wzroku — na przykład wiele banków internetowych pozwala ukryć liczbę na koncie za gwiazdkami.
Więcej artykułów z pomysłami jak oszczędzać znajdziesz w serwisie https://www.kuriozum.pl/.
Zrób rezerwę na niespodziewane wydatki
Awaria samochodu, rozbity ekran smartfona, nagła wyprawa do dentysty w celu wymiany plomby — powodów niespodziewanych wydatków jest mnóstwo. Otwórz dla nich osobne konto. Dzięki temu nie trzeba się włamywać do swojej głównej kasy finansowej i wycofywać pieniędzy z lokat na inne cele.