Praca doradcy zawodowego – co warto wiedzieć?

Niektórzy ludzie czują taką wewnętrzną silną potrzebę, by po prostu pomagać innym ludziom i ułatwiać im realizację różnych celów, zwłaszcza tych zawodowych, które nieraz rzutują na całe życie. Tę potrzebę można łatwo spełnić poprzez wykonywanie zawodu trenera pracy. Trener pracy, nazywany również doradcą zawodowym czy nawet doradcą życiowym, pomaga ludziom w ustalaniu ścieżki kariery, dążeniu do wyznaczenia prawdziwych celów oraz uzyskaniu silnej wewnętrznej siły do wcielenia różnych zmian w życie.

Odwaga jest bardzo ważna

Nierzadko najtrudniejsze jest bowiem właśnie to, by się odważyć. Niby człowiek często czuje, co powinien zrobić, by żyło mu się lepiej, ale tkwienie w beznadziei zdaje się być bardziej komfortowe od wypłynięcia na nieznane wody i podjęcia chociażby minimalnego ryzyka. Jak czytamy doświadczenia z pracy doradców zawodowych na portalu karierapraca.pl, w takich sytuacjach doradca zawodowy nierzadko przejmuje rolę mentora, psychologa i motywatora w jednym. Próbuje zrozumieć wewnętrzne lęki klienta i wspólnie z nim je rozpracować, by pokazać mu, że czasem lepiej zrobić jakiś krok i nawet przegrać, niżeli nie móc doświadczyć uczucia porażki, a stale tkwić w sytuacji, która jest może bezpieczna, ale w żadnym wypadku nie jest zadowalająca.

Aspekty pracy doradcy zawodowego

Praca doradcy zawodowego jest na pewno motywująca i satysfakcjonująca, zwłaszcza w tych chwilach, w których widzi się, że za sprawą własnego aktywnego działania rzeczywiście zmieniło się życie drugiej osoby. Ponadto ta praca jest opłacalna pod względem finansowym, bo usługi najlepszych trenerów pracy nie są przecież tanie. Nierzadko już za godzinną rozmowę z doświadczonym i godnym zaufania doradcą trzeba zapłacić dwieście lub trzysta złotych. Wystarczy więc przeprowadzać kilka takich rozmów na dzień, by zagwarantować sobie solidny dochód.

Dobry trener pracy raczej nigdy nie powinien narzekać na brak zleceń. W jego przypadku pracy nieraz może być wręcz aż nadto, zwłaszcza teraz, gdy ludzie coraz śmielej zmieniają branże, w jakich na co dzień działają.